Chelsea Londra s-a calificat în finala Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia elveţiană FC Basel cu scorul de 3-1 (0-1), joi seara, în manşa a doua a semifinalelor.

Chelsea, încă deţinătoare a trofeului Champions League, venea după o victorie cu 2-1 la Basel şi s-a văzut condusă la pauză, în urma golului înscris de egipteanul Mohamed Salah (45+1). Londonezii, la fel ca în partida cu Steaua, au marcat de trei ori în primul sfert de oră al reprizei secunde, prin Fernando Torres (50), Victor Moses (52) şi David Luiz (59) şi au obţinut biletele pentru finala de la Amsterdam, din data de 15 mai.

Chelsea a avut prima şansă mare de gol în minutul 9, când Torres l-a angajat pe Lampard, iar acesta a tras din voleu în bară.

În prelungirile primei părţi, Stocker a dat o pasă de geniu în careu, Salah a pătruns şi l-a învins pe Cech, deschizând scorul: 0-1 (45+1).

La reluare, Chelsea a avut nevoie de doar cinci minute pentru a egala: acţiune a lui Hazard şi şut Lampard, portarul Sommer a respins, iar Torres a trimis în plasă din apropiere (50): 1-1. Peste alte două minute, londonezii au trecut în avantaj, după ce nigerianul Moses a trimis în poartă, după o minge care a ajuns cu noroc la el în careul oaspeţilor: 2-1 (52).

Chelsea a tranşat disputa în min. 59, când David Luiz a a trimis perfect la vinclu, cu stângul, fără preluare, o minge întoarsă de Lampard: 3-1.

Chelsea poate deveni prima echipă care câştigă cele două competiţii UEFA intercluburi, în ordine inversă, în sezoane consecutive.