Germania a câştigat partida cu România din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022, scor final 2-1.

România a visat frumos la Hamburg! Ianis Hagi a reuşit golul carierei la echipa naţională în minutul 9.

Mijlocaşul lui Rangers i-a driblat spectaculos pe Kehrer şi Rudiger şi a şutat cu stângul la colţul lung. Nemţii s-au aruncat în atac şi au ratat ocazii imense. Niţă s-a opus la şutul lui Reus (33), iar Gnabry a şutat milimetric pe lângă poartă (44).

„Tricolorii” au rezistat eroic şi au intrat cu avantaj minin la cabine. Ofensiva naţionalei lui Hansi Flick a continuat şi în repriza secundă. Gnabry a reuşit egalarea la şase minute de la reluarea jocului (52), după o pasă primită de la Reus. Puşcaş (74) şi Stanciu (80) au ratat cele mai mari ocazii ale României, însă golul a venit tot în poarta lui Niţă, în urma unui corner.

Goretzka a reluat cu capul, iar Muller a trimis mingea în poartă. România putea să dea lovitura în prelungiri, dar mingea trimisă de Raţiu a fost interceptată de fundaşii germani. Germania – România s-a terminat 2 la 1, iar naţionala lui Rădoi e obligată să bată Armenia pentru a mai spera la locul de baraj.

Islanda și Armenia au remizat, scor 1-1, rezultat care avantajează România. În celălalt meci, Liechtenstein nu a avut reacție în fața naționalei din Macedonia de Nord, scor 0-4.

România este într-o poziție favorabilă în lupta pentru locul secund, deși ocupă momentan doar locul 4. Naționala e la mâna ei în disputa crucială cu Armenia și are un mare avantaj în fața Macedoniei de Nord: a scăpat de meciurile cu Germania. Macedonenii primesc vizita elevilor lui Hansi Flick luni, de la ora 21:45. Principalul criteriu de departajare este golaverajul total, nu meciurile directe.

Calculele pentru baraj:

Cu 9 puncte, adică victorii cu Armenia (acasă), Islanda (acasă) și Liechtenstein (deplasare), România va fi sigură de locul secund dacă:

• Macedonia de Nord nu va obține și ea 9 puncte
  • Macedonia de Nord va obține 7 puncte, dar golaverajul „tricolorilor” va fi superior.

Cu 7 puncte, situația României se complică. „Tricolorii” prind locul secund dacă: