Echipa portugheză Benfica Lisabona s-a calificat în finala Europa League la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 3-1 (2-1) în faţa formaţiei Fenerbahce Istanbul, joi seara, pe ”Estadio Da Luz”, în manşa secundă a semifinalelor.

Benfica a reuşit să recupereze deficitul de la Istanbul, unde Fenerbahce s-a impus cu scorul de 1-0, şi va juca finala Europa League cu Chelsea Londra (2-1 şi 3-1 cu FC Basel), în data de 15 mai, la Amsterdam.

Benfica a deschis scorul prin Nicolas Gaitan (9), dar olandezul Dirk Kuyt (23) a egalat din penalty.

Paraguayanul Oscar Cardozo, cu o dublă (35, 67), a fost eroul gazdelor, aducând practic calificarea în ultimul act.

Fener a restabilit egalitatea în minutul 23, prin olandezul Dirk Kuyt, din penalty (1-1), dar faza a fost precedată de o poziţie de ofsaid.

Lusitanii au revenit la conducere în minutul 35, când Oscar Cardozo a înscris după o pasă venită de la Enzo Perez: 2-1.

Paraguayanul Cardozo a marcat al treilea gol al gazdelor (67), din careu, după o minge venită de la Luisao: 3-1.

Finalul a fost foarte tensionat, pe muchie de cuţit, cu mingi aruncate în careul gazdelor şi încercări de contre ale echipei lusitane, însă nimic nu s-a schimbat pe tabelă.