Comitetul Internațional Olimpic (CIO) a anunțat miercuri că a reintrat în posesia medaliei de bronz pe care ciclistul american Lance Armstrong a cucerit-o la JO de la Sydney, în anul 2000, și pe care a fost obligat să o returneze în urma scandalului de dopaj în care a fost implicat.

După luni de întârziere, Armstrong a acceptat să returneze medalia, în urmă cu două săptămâni, Comitetului olimpic american (USOC), care a transmis-o la rândul său mai departe către CIO.

Avem medalia. Este în seif„, a declarat pentru Associated Press purtătorul de cuvânt al CIO, Mark Adams, adăugând că returnarea medaliei „încheie un capitol trist pentru sport„.

Comitetul Internațional Olimpic nu va realoca medalia lui Armstrong, după ce Uniunea Ciclistă Internațională (UCI) a decis să nu desemneze niciun câștigător pentru cele șapte ediții ale Turului Franței în care titlurile i-au fost retrase americanului.

Lance Armstrong s-a clasat pe locul 3 în cursa contracronometru cadrul JO de la Sydney, câștigată de coechipierul său de la echipa US Postal, rusul Viaceslav Ekimov, urmat de germanul Jan Ullrich. Spaniolul Abraham Olano s-a clasat pe locul 4, însă nu va primi medalia americanului, locul 3 pe podiumul Olimpiadei australiene în proba respectivă urmând să rămână vacant.

Anul trecut, CIO i-a retras lui Tyler Hamilton, un alt fost coleg al lui Armstrong, medalia de aur cucerită în proba de contracronometru la JO de la Atena (2004), după ce s-a dovedit că s-a dopat. În acest caz, CIO l-a desemnat pe rusul Viaceslav Ekimov, ocupantul locului secund, campion olimpic în locul lui Hamilton.