Sportiva Andreea Chițu a cucerit joi medalia de argint la categoria 52 de kilograme, la Campionatul European de judo de la Budapesta, fiind învinsă, în finală, de rusoaica Natalia Kuziutina.

Campioana europeană en-titre, Andreea Chițu, a obținut o victorie facilă în primul meci din grupa C, la categoria 52 de kilograme, cu italianca Elena Moretti și a trecut apoi, la fel de ușor, de Gili Cohen (Israel), câștigând grupa și calificându-se în semifinale.

În penultimul act, Andreea Chițu a luptat cu Mareen Kraeh (Germania), pe care a învins-o prin yuko.

În finală, sportiva antrenată de Florin Bercean a întâlnit-o pe rusoaica Natalia Kuziutina, aceeași adversară din finala CE din 2012, dar a fost învinsă prin wazari, obținând în cele din urmă medalia de argint.

Medaliile de bronz ale categoriei 52 de kilograme au revenit sportivelor Majlinda Kelmendi (Kosovo) și Laura Gomez (Spania).

La ediția din 2012 a Campionatului European, în Rusia, Andreea Chițu a cucerit medalia de aur a categoriei.

Tot joi, ceilalți sportivi din delegația României intrați în competiție nu au trecut de primele tururi. Pe rând, au fost eliminați Carmen Bogdan și Monica Ungureanu (cat. 48 kg), vicecampioana olimpică Corina Căprioriu (57 kg), Cătălin Brătulescu (60 kg) și Remus Lazea (66 kg).