Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat pentru prima oară în istorie în primăvara europeană, în urma victoriei, scor 3-1 (3-1), din meciul cu echipa portugheză Sporting Braga, contând pentru etapa a cincea a grupei H a Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Rui Pedro, în minutele 7, 15 şi 33, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alan, în minutul 17.

În etapa a patra, campioana CFR Cluj a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), de echipa turcă Galatasaray Istanbul, oaspeţii înregistrând atunci prima victorie din actuala ediţie a competiţiei europene intercluburi.

După patru etape, clasamentul grupei H a Ligii Campionilor este următorul: 1. Manchester United – 12 puncte, 2. Galatasaray – 4 puncte, 3. CFR Cluj – 4 puncte, 4. Sporting Braga – 3 puncte.