Echipa Steaua Bucureşti a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Rapid Bucureşti, în derbiul etapei a IX-a a Ligii I disputat pe Arena Naţională, printr-un gol marcat în minutul 90+6 şi revine pe primul loc al clasamentului.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Bourceanu, în minutul 90+6, cu un şut de la 11 metri la colţul lung, după o pasă de la Chipciu de pe partea dreaptă.

Jucătorii Stelei şi ai Rapidului au intrat pe teren, înainte de începerea jocului, cu tricouri speciale, gazdele cu mesajul: „Alături de nea Imi şi Helmuth”, iar oaspeţii cu „Fii tare, spartane”.

Steaua a reuşit a cincea victorie pe teren propriu în tot atâtea meciuri disputate acasă, în actualul sezon al Ligii I.