Echipa națională de rugby a României s-a calificat la Cupa Mondială din 2015, după ce a învins categoric echipa Rusiei, în deplasare, scor 34-3.

La pauză, stejarii conduceau cu 10-3, după ce Burcea a reușit primul eseu al României, în finalul reprizei întâi.

Manole a reușit ultimul eseu al partidei, transformat de Calafeteanu, iar România a cîştigat 34-3 şi nu mai poate pierde locul doi în clasamentul Cupei Europene a Națiunilor (CEN).

În ultimele trei meciuri ale CEN, tricolorii vor întâlni Spania (22 februarie, Cluj), Belgia (8 martie, Constanța) și Georgia (15 martie, Tbilisi).

Cupa Mondială de rugby din 2015 va fi organizată în Anglia. România este una dintre cele 12 naţiuni care au participat la toate cele 7 ediţii ale Cupei Mondiale de pînă acum, alături de Noua Zeelandă, Australia, Anglia, Franţa, Ţara Galilor, Argentina, Scoţia, Irlanda, Canada, Italia şi Japonia.